top of page

TÜRK VE FRANSIZ REKABET OTORİTELERİNİN “LUCENTIS” KARARLARI MAHKEMELER TARAFINDAN İPTAL EDİLDİBilindiği üzere, Rekabet Kurulu 2021 yılında, Fransız Rekabet Otoritesi ise 2020 yılında ilaç firmaları Novartis ve Roche’a para cezası uygulamıştı. Cezalar, ilgili teşebbüslerin Lucentis ve Altuzan (Avastin)[1] isimli ilaçlardan pahalı olan Lucentis’in kullanımını yaygınlaştırmak için hareket ettikleri gerekçesiyle verilmişti.


Rekabet Kurulu, 2021 yılında Novartis’e yaklaşık 165 milyon TL ceza uygularken Roche’a yaklaşık 113 milyon TL ceza uygulamıştı. Fransız Rekabet Otoritesi, Novartis’e yaklaşık 385 milyon Euro, Roche’a ise yaklaşık 60 milyon Euro ceza uygulamıştı.


Rekabet otoriteleri tarafından verilen kararların itiraz yoluyla yargıya taşınmasının ardından ise; Ankara 13. İdare Mahkemesi’nin 30.12.2022 tarihli kararı ile Rekabet Kurulu’nun kararı iptal edilirken, Fransız Rekabet Otoritesi’nin kararı da Paris Temyiz Mahkemesi’nin 16.02.2023 tarihli kararı ile iptal edilmiştir.


İtiraz üzerine Ankara 13. İdare Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirmede, ilgili teşebbüslerin uyumlu eylemde bulundukları hususunun yeterli açıklıkta ortaya konulamadığı, uyumlu eylem suretiyle kartel nitelemesinin yapılabilmesi için gerekli ispat standardının sağlanmadığı ve dosyada mevcut bilgi ve belgelerin kartelin varlığını ispata yer olmadığı değerlendirilmiştir.


Paris Temyiz Mahkemesi tarafından yapılan değerlendirmede ise, ilgili teşebbüslerin Avastin isimli ilacı kötüleme amacıyla hareket etmedikleri ve Fransız sağlık kuruluşlarına yanıltıcı nitelikte bilgi verdiklerinin kabul edilemeyeceği ifade edilmiş; teşebbüslerin hakim durumlarını kötüye kullanmadıklarına karar verilmiştir.


Çeşitli rekabet otoriteleri tarafından verilen “Lucentis” kararları, son yıllarda ilaç sektöründeki rekabet hukuku uygulamaları bakımından oldukça gündem oluşturmuş, çeşitli tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bilindiği üzere; daha önce 2014 yılında İtalyan Rekabet Otoritesi tarafından da aynı ilaçlar ve davranışlar nedeniyle Novartis ve Roche firmalarına para cezası uygulanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda ise, Belçika Rekabet Otoritesi 24.01.2023 tarihli kararı ile aynı sebeplerden ötürü Novartis ve Roche firmalarına para cezası uygulanmasına karar verildiğini duyurmuştu.

[1] İlgili ürün Türkiye’de “Altuzan” ticari ismiyle satılırkendiğer ülkelerde “Avastin” ticari ismiyle satılmaktadır.

Comments


bottom of page